You are currently viewing Cāļu inkubēšana mājās: 21 dienas ceļvedis soli pa solim
Newborn little yellow chicken in the incubator

Cāļu inkubēšana mājās: 21 dienas ceļvedis soli pa solim

Olu inkubēšana mājās var būt jautrs projekts tiem, kuri vēlas iegūt savus cāļus un redzēt visu procesu no pirmās dienas. Vistas olu inkubēšana ir 21 dienu ilgs process, kurā ir nepieciešams olu inkubators, lai kontrolētu temperatūru, mitrumu un olu apgriešanu. Inkubatorus var iegādāties ārzemju tirgū, taču ir nepieciešams pievērst uzmanību lietošanas pamācībai. Precessaimniecibai.lv komanda iesaka izvēlēties inkubatorus no uzticamām rokām ar vairāku gadu garantiju.

Lai palīdzētu saviem cāļiem pareizi augt pēc izšķilšanās, izmantojiet kvalitatīvu aprīkojumu un barojiet tos ar pilnvērtīgu cāļu sākumbarību no izšķilšanās līdz 18 nedēļām vai līdz pirmās olas izdēšanai.

Olu inkubēšana ir jautrs 21 dienu ilgs projekts, kas var būt veiksmīgs, ja pievēršat pietiekami daudz uzmanības un izmantojat īpašu aprīkojumu. Rūpīgi, rūpīgi un plānojot jūs varat izperēt cāļus, kas kļūs par jūsu mājas sastāvdaļu. Lasiet tālāk, lai iegūtu soli pa solim ceļvedi par olu inkubēšanu mājās:

Pirms vistu olu inkubācijas: Nodrošiniet auglīgas olas un vistu barību

Pirmā lieta, kas jums būs nepieciešama, lai izperētu vistas, protams, ir olas. Olām jābūt auglīgām, lai notiktu pārošanās. Auglīgas olas var savākt no vistām, kas dzīvo kopā ar gaili.

Veikalā pirktās olas nav auglīgas, tāpēc no tām neveidosies cāļi, pat ja ievietosiet inkubatorā. Auglīgas olas parasti jāpasūta inkubatorā vai putnkopjiem, kuru ganāmpulkos ir gaiļi.

Pirms inkubācijas auglīgu olu var uzglabāt līdz 7 dienām vēsā telpā ar nemainīgu temperatūru no 55 līdz 60 grādiem pēc Fārenheita (nevis ledusskapī – tas ir pārāk auksts!). Kad auglīgas olas ievieto siltā inkubatorā, tās var attīstīties 21 dienu, ja inkubators ir pareizi sagatavots un uzturēts.

Pirms cāļu izšķilšanās pārliecinieties, ka jums ir pietiekami daudz barības. Izšķīlušies mazuļi jādod pilnvērtīgai barībai tūlīt pēc to ievietošanas apsildāmajā kastē.

Kā sagatavot olu inkubatoru

Auglīgas olas var izperēt, izmantojot olu inkubatoru. Inkubators ir slēgta konstrukcija ar ventilatoru un sildītāju, kas uztur siltumu 21 dienu ilgā inkubācijas periodā. Izvēloties inkubatoru, iesakām izmantot tādu, kuram ir automātisks olu apgriešanas mehānisms (nepieciešams cāļu pareizai attīstībai, lai cālēns nepieliptu pie čaumalas iekšējās virsmas) un ventilators, lai vienmērīgi sadalītu siltumu.

Sagatavojiet inkubatoru apmēram nedēļu pirms auglīgo olu ierašanās. Mazgāt ar 10% balinātāja šķīdumu, pēc tam siltu ziepjūdeni un rūpīgi noskalojiet, lai sāktu ar tīru vidi. Kad inkubators ir tīrs un sauss, ieslēdziet to un pārliecinieties, ka vienmēr tiek uzturēta pareiza temperatūra un mitrums. Pēc tam novietojiet inkubatoru vietā, kur apkārtējās vides temperatūra ir stabila un nav caurvēja briesmas.

Temperatūra un mitrums inkubatorā ir izšķiroši faktori veiksmīgai olu izšķilšanai. Ieteikumi:

  • Optimālā temperatūra: 100,5 °F (38 °C)
  • Temperatūras diapazons: 99–102 °F (37–39 °C)
  • Neļaujiet temperatūrai pazemināties zemāk 99 °F (37 °C)
  • Neļaujiet saglabāties 102°F (39°C) temperatūrai ilgāk par dažām stundām
  • Izmantojiet medicīnisko termometru, lai pārbaudītu inkubatora termometra precizitāti.
  • Relatīvais mitrums 1.-17. dienā: 50-55 procenti.
  • Atbilst mitrās spuldzes temperatūrai 85–87 °F (29–31 °C)
  • Turiet ūdens kanālus inkubatorā pilnus, lai nodrošinātu atbilstošu mitrumu
  • Relatīvais mitrums 18.-21. dienā: 18. dienā palieliniet relatīvo mitrumu līdz 70 procentiem.

1 diena: olu dēšana

Kad esat sagatavojis inkubatoru un esat pārbaudījis iestatījumus, lai pārliecinātos, ka tie ir pareizi, esat gatavs ievietot olas inkubatorā. Šo procesu sauc par “olu dēšanu”.

Plānojiet vienlaikus izdēt vismaz sešas olas. Izdējot mazāk olu, it īpaši, ja tās ir sūtītas pa pastu, bieži vien izšķiļas tikai viens cālis vai neizšķiļas neviens cālis. Kopā izšķiļamo cāļu skaits ir īpaši svarīgs, jo cāļi ir ganāmpulka putni, un tiem ir nepieciešama biedrība. Ievietojiet olas inkubatora paplātē ar lielāko galu uz augšu un šaurāko galu uz leju. Iestatiet inkubatora temperatūru uz 38 °C ar 50-55% mitrumu.

1-18. diena: olu ripināšana

Kad olas ir izdētas, sākas inkubācijas process. Viena no vissvarīgākajām šī procesa daļām ir olu apgriešana vai vērpšana.

Olas fiziski jāgroza, lai jaunais cālis nepieliptu pie čaumalas. Zinātniski runājot, embrijam vajadzētu gulēt uz dzeltenuma. Dzeltenums mēdz pacelties virs baltuma, sliecoties uz čaumalu, ja ola nav kulteni. Tas var izraisīt embrija attīstību, kas iesprūst starp dzeltenumu un čaumalu, kas var būt letāls. Kad olu pagriež, dzeltenums atkal kustas baltumā, tādējādi neļaujot embrijam pielipt līdz nākamajam pagriezienam.

Olas jāapgriež vismaz 3 reizes dienā, un vēl labāk 5 reizes. Ja olas griežat ar roku, ieteicams tās viegli apzīmēt ar zīmuli (nevis pildspalvu!), lai varētu izsekot, kuras olas ir pagrieztas. Ja jums ir automātisks inkubators, tam vajadzētu izgriezt olas jūsu vietā, tādējādi novēršot nepieciešamību bieži atvērt inkubatoru (skatiet inkubatora lietotāja rokasgrāmatu).

Pirms pieskaršanās olām noteikti nomazgājiet rokas vai valkājiet tīrus cimdus, lai izvairītos no ādas eļļu vai mikrobu pārnešanas uz cāli, kas attīstās.

7-10. diena: olu apgaismojums

Aptuveni inkubācijas vidū, 7.–10. dienā, olas var aizdedzināt, lai noteiktu, vai embriji aug pareizi.

Apgaismojums ir vienkāršs process, kurā gaisma tiek izspīdēta caur olu. Visvieglāk ir apgaismot baltos un gaišos čaumalas, savukārt tumšākiem būs nepieciešams spēcīgāks apgaismojums. Vienkāršākais veids ir izmantot speciāla iekārta olu transiluminācijai – ovoskops,tos var iegādāties līdz 10 Eur. Neizņemiet olu no inkubatora ilgāk par 5-10 minūtēm un nemēģiniet izperēt visas olas uzreiz. Lai olas turētu inkubatorā, plānojiet izperēt vairākas vienlaikus.

Lai saprastu, ko redzat, mirgojot olas, izlasiet tālāk sniegto aprakstu:

  • Ja olas iekšpuse ir skaidra, bez redzamām struktūrām vai tumšām vietām, ola ir neauglīga vai embrijs ir agri miris. Izņemiet šādu olu no inkubatora.
  • Ja olā ir redzams sarkans gredzens, embrijs bija klāt, bet nomira. Izņemiet arī šādu olu.
  • Ja olā ir redzami asinsvadi, tajā ir dzīvs embrijs. Asinsvadi vistu olās parasti ir redzami 7-10 dienas pēc inkubācijas. Līdz 18. dienai embrijs aizņem gandrīz visu olu un iekšpusē parādās kā tumšs laukums. Dažreiz olā var redzēt kustību.
    Ja pamanāt, ka olas ir saplīsušas vai no tām izplūst, izņemiet tās no inkubatora, jo tās, visticamāk, nebūs dzīvotspējīgas un var inficēt citus. Pēc mirgošanas novietojiet olas atpakaļ inkubatorā un turpiniet ar 1–18 dienu apvēršanas grafiku.

18-21 diena: pirmsizšķilšanās
18. dienā embrijs jau ir izveidojies par vistu un aizņem gandrīz visu vietu olā. Cālis gatavojas izšķilties. Lai palīdzētu vistas gaļai sagatavoties, varat veikt vairākas darbības:

  • 18 dienā pārtrauciet olu griešanu, turot tās ar lielāko galu uz augšu. Šajā laikā cālis gulēs olā, lai izšķiltos.
  • Uzturiet temperatūru 38°C, bet palieliniet mitrumu līdz 70%.

21 diena: cāļi sāk izšķilties
Cāļi parasti izšķiļas 21 dienā. Ja apaugļotās olas pirms inkubācijas tika atdzesētas, process var aizņemt nedaudz ilgāku laiku. Ja 21. dienā nav izšķīlušies cāļi, pagaidiet vēl dažas dienas.

Kad pienāks lielā diena, ļaujiet vistai rīstīties pašai. Necenties palīdzēt. Asinsvadi, kas nav pilnībā izžuvuši, var pievienoties apvalkam, un, ja apvalks tiek noņemts pārāk ātri, var rasties smaga, potenciāli letāla asiņošana. Cāļa pilnīgai izšķilšanai var paiet līdz 24 stundām, lai gan biežāk process ilgst 5–7 stundas.

Jaunu cāļu klakšķēšana mudinās pārējās olas sākt perēt. Kad visi cāļi ir izšķīlušies, temperatūru inkubatorā var samazināt līdz 35°C. Kad cāļi ir izžuvuši, tos var pārvietot uz inkubatoru, kas jāsagatavo ar 32-35 °C temperatūru. Jāgatavo arī ēdiens un ūdens. Visu profesionālo aprīkojumu var iegādāties: https://precessaimniecibai.lv/produkta-kategorija/apkures-iekartas/

Ja 21. dienā vēl ir neizšķīlušās olas, nevajag izmisumā. Var būt bijušas nelielas laika vai temperatūras novirzes, tāpēc olas dodiet līdz 23. dienai. Apgaismojiet neizšķīlušās olas, lai pārliecinātos, ka tās joprojām ir dzīvas, pirms tās izmetat.

Atcerieties, ka pēc cāļu izšķilšanās jums, visticamāk, būs gaiļi. Pastāv 50/50 iespēja, ka cālītis piedzims kā gailis. Nav iespējams noteikt, vai ola attīstās vīrietis vai sieviete.

Ja jūs nolemjat paturēt gaili, ieteicams turēt tikai vienu. Arī viens gailis uz 10 vistām ir izplatīta proporcija nepārtrauktai audzēšanai. Ja vistu ir mazāk, tās var būt pārslogotas vaislai un var sevi savainot.

Olu inkubēšana var būt ļoti patīkama pieredze ar pareizu plānošanu un pareizo aprīkojumu. Atcerieties pārbaudīt visu aprīkojumu pirms apaugļoto olu ierašanās un sagatavot inkubatoru inkubācijas dienai.

Uzraugiet inkubatora temperatūru un mitrumu un aiciniet draugus un ģimeni vērot izšķilšanos. Ikviens būs pārsteigts! Un pats galvenais, izbaudiet jaunos dalībniekus, kurus jums bija privilēģija audzināt kopš dzimšanas.

Viņi ir izšķīlušies! Tagad jūs zināt, ko darīt, kad ieradīsies jūsu mazie cāļi.

Neaizmirstiet parūpēties par cāļiem pēc to iz šķilšanās apkures iekārtas un speciālas dzirdinātavas un barotavas cāļiem!

Ar cieņu, Precessaimniecibai.lv komanda 🙂

Atbildēt